The Apostolic Succession of TESSAC Bishops and clergy come from both valid Old Catholic and Roman Catholic Lines of Succession as well as Greek and Russian Orthodox. Bishop Robert was Consecrated by Archbishop Robert M. Gubala & Bishop Andre' JW Queen on the 16th of July 2000 in Chicago, USA,
as Bishop for the English Catholic Church then a Province of the Old Catholic Church of the United States (now CANC USA).

Apostolic Succession
Bishop Robert Charles McBride
Bishop Robert Charles McBride
Superior General of The Ecumenical Society of Saint Augustine of Canterbury, Bishop of Mercia and The Marches. Titular Bishop of Fotheringhay. Retired from TESSAC 17th February 2010. Who on Saturday 31st of October 2009 did consecrate:
Saturday, April 09, 2016
Bishop Martyn Douglas
Bishop Martyn Douglas
Superior General of The Province of the Ecumenical Society of Saint Augustine of Canterbury, Diocesan Bishop of Hamtun. Appointed Superior General of TESSAC upon Bishop Robert's retirement on 17th February 2010. Who on Sunday 18th July 2010 did consecrate Bishop Rob Lees.
Saturday, April 09, 2016
Bishop Rob Lees
Bishop Rob Lees
Titular Bishop of the Diocese of Norfled, in the Province of the Ecumenical Society of Saint Augustine of Canterbury.
Saturday, April 09, 2016
Bishop Tony Wiltshire
Bishop Tony Wiltshire
Canon Tony Wiltshire was consecrated auxillary Bishop of Clausentum on 1st May 2016 by Archbishop Martyn Douglas, in the Province of the Ecumenical Society of Staint Augustine of Canterbury.
Sunday, May 01, 2016